fbpx

Polskie tańce w sercu Mazowsza – mistrzowski Mazur w Wieliszewie

Po raz 17. leżący w sercu Mazowsza Wieliszew gościł najważniejsze wydarzenie w kalendarzu tańców polskich. W rozgrywanej 5 kwietnia 24. edycji Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, wzięło udział 140 par z 30 ośrodków tanecznych reprezentujących 20 polskich miast!

Zmagania tancerzy o tytuły mistrzowskie w 8. kategoriach wiekowych w krakowiaku, polce, mazurze, kujawiaku i oberku oceniało 21 sędziów tańców polskich a oklaskiwała półtysięczna publiczność. Można było je śledzić również nie wychodząc z domu – oglądając transmisję na żywo w serwisie youtube.com. Relacja na kanale OK Wieliszew doczekała się ponad 10 tys. wyświetleń!

fot. Karolina Gmurczyk /OKW 2025

SYMPOZJUM I WARSZTATY
Celem wydarzenia jest ochrona dziedzictwa narodowego i propagowanie polskich tańców narodowych. Oprócz rywalizacji tanecznej na parkiecie hali sportowej SP nr 2 im. Jana Pawła II, uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w cyklicznych wydarzeniach towarzyszących – sympozjum i w warsztatach tanecznych organizowanych 4 kwietnia. 11. edycję sympozjum poświęcono drodze tańców narodowych ze scen baletowych do współczesnych parkietów turniejowych. Prelekcje wygłosili: doc. dr Joanna Sibilska („Balet »Wesele w Ojcowie« – historia znana i nieznana”), prof. dr hab. Tomasz Nowak („Od Lwowa do Wieliszewa – jak polskie tańce narodowe zawędrowały na parkiety turniejowe”), dr hab. prof. AWF Marcin Bochenek („Polskie tańce narodowe a współczesne badania nad motoryką tancerzy”). Wysłuchała ich ponad setka zainteresowanych. Natomiast warsztaty taneczne dla młodszych uczestników poprowadzili w tym roku: Hanna Galasińska (kat. I – „Przez zabawę do nauki. Zabawy i ćwiczenia ruchowe pomagające w nauce polskich tańców narodowych”, Ewa Stradomska (kat. II – „Wpływ ćwiczeń rytmicznych na naukę polskich tańców narodowych”), Karina Warnel-Żakowska (kat. III „Taniec współczesny jako forma wspomagająca naukę polskich tańców narodowych”).

fot. Karolina Gmurczyk /OKW 2025

RYWALIZACJA I HONORY
Od sobotniego ranka trwała rywalizacja w kolejnych etapach eliminacji Mistrzostw Polski – od 1/8 finału po zmagania półfinałowe. W tym roku objęły zmagania również najmłodszych tancerzy z kat. I (7-9 lat), dotychczas startujących w towarzyszącym Mistrzostwom konkursie. Popołudniową galę finałową, którą otworzył wspólny polonez wszystkich par biorących udział w Mistrzostwach Polski, poprowadził doskonale kojarzony nie tylko w Wieliszewie konferansjer Jacek Suchiński. Uczestników i publiczność przywitał w roli gospodarza Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, któremu sekundowali przedstawiciele głównych partnerów. Głos zabrali kolejno: Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bożena Żelazowska, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Anna Brzezińska oraz Artur Pozorek, który odczytał list od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, a także prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke. Partnerów oraz sponsorów tegorocznego Mazura – wśród nich reprezentującą firmę Heron Property Małgorzatę Chudzyńską – uhonorowano pamiątkowym medalem. W trakcie finałowych rozrywek podziękowano również 21 sędziom (i 2 skrutinerom) i 49 instruktorom. Z kolei przedstawiciele Komisji Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF® (przewodniczący Jan Galasinski i jego zastępczyni Anna Teperek) rozdali nagrody rankingowe za rok 2024 dla najlepszych par i zespołów w poszczególnych kategoriach wiekowych. Kolejne bloki rywalizacji sportowej uświetniły występy artystyczne gospodarzy – Zespół Tańca Ludowego „Promyki” zaprezentował grupowe choreografie: tańce Górali Żywieckich, tańce krakowskie i rzeszowskie. Zakończeniem finałowej rywalizacji, której towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu orkiestry kameralnej pod kierownictwem Piotra Ptaka, była uroczysta dekoracja finalistów oraz tradycyjne pokazy mistrzów.

fot. Karolina Gmurczyk /OKW 2025

TANECZNA MAPA POLSKI AD 2025
Tytuły mistrzowskie w 24. edycji Mistrzostw Polski PS CIOFF® wywalczyli reprezentanci Teatru Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” (zwycięstwo w 2 z 8 kategorii wiekowych, w sumie 10 par w finałach w tym 5 na podium), ZPiT „Malbork” (1 triumf i 5 par w finałach, w tym 3 na podium), ZPiT UP „Łaniki” (1 wygrana i 5 finałowych par – w tym 3 na podium). Po jednym zwycięstwie zanotowały ZTL „Promyki” z Wieliszewa (2 pary w finałach) i ZPiT „Powiśle” z Puław (2 finałowe pary) oraz Stowarzyszenie Popierania Kultury Ludowej „Młody Toruń” (1 finałowa para). W najstarszej kategorii triumfowała para niezrzeszona – Aktywni Seniorzy z Bielska Białej. Na podium stawały również pary reprezentujące Zespół Tańca Polskiego „Wronki” (dwukrotnie przy 4 parach – finalistach), krakowski ZTP „Maki i Powoje” (dwukrotnie przy 4 parach w finałach), jednokrotnie ZPiT „Zamojszczyzna” oraz gdański ZPiT UG „Jantar”. Do finałów Mistrzostw Polski swoje pary wprowadzili również: Wielkopolski Klub Tańców Polskich z Poznania (3 pary) oraz poznański ZF „Wielkopolanie”, olsztyński ZPiT „Kortowo”, krakowski ZPiT UJ „Słowianki”, katowicki ZPiT „Silesianie”, ZPiT „Dobczyce” oraz ZPiT Politechniki Lubelskiej – wszystkie po 1 parze.

Najwięcej par w finałach Mistrzostw Polski odnotowały zespoły z Warszawy (10 par „Warszawianki”) i Poznania (9 par z 3 poznańskich ośrodków). 5 par do finałów wprowadził Kraków i Malbork, 4 Wronki, 3 Kraków, po 2 pary Puławy i Wieliszew (jedyny wiejski ośrodek w gronie finalistów oraz jeden z dwóch w całych Mistrzostwach). Po 1 reprezentancie miały Bielsko-Biała, Dobczyce, Gdańsk, Katowice, Lublin, Olsztyn, Toruń i Zamość. Najliczniej reprezentowanym zespołem w całych Mistrzostwach był Teatr Tańca UW „Warszawianka” z 22 parami oraz Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci” z Puław (18 par).

Puchary Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy dla najlepszej pary w kat. V otrzymali po raz kolejny Kajetan Teperek i Joanna Drzas z ZPiT Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”.

Mistrzowie Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF® Wieliszew 2025:
– kat. I: Piotr Lewicki, Pola Grączewska – Zespół Tańća Ludowego „Promyki” z Wieliszewa
– kat. II: Mateusz Czerwiński, Dorota Saramok – Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci” z Puław
– kat. III: Wiktor Strzelewicz, Lena Skotnicka – Zespół Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
– kat. IV: Kacper Woźniak, Zofia Ciok – Zespół Pieśni i Tańca „Malbork” 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka
– kat. V: Kajetan Teperek, Joanna Drzas – Teatr Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” / Puchar Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy
– kat. VI: Jakub Teperek, Kamila Kołodko – Teatr Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”
– kat. VII: Marcin Hemmerling, Maria Sudzińska – Stowarzyszenie Popierania Kultury Ludowej „Młody Toruń”
– kat. VIII: Kazimierz Korczyk, Agata Nowak – para niezrzeszona „Aktywni Seniorzy” z Bielska-Białej

Komplet wyników MP 2025 w plik .pdf do pobrania

fot. Karolina Gmurczyk /OKW 2025

STRATEGICZNE WSPARCIE PARTNERÓW
Mazura od lat wspierają przyjaciele polskiego folkloru – instytucje państwowe, samorządowe oraz przedsiębiorstwa prywatne i państwowe, którym w sposób szczególny zależy na promowaniu polskiego dziedzictwa narodowego. Tegoroczną edycję dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przyznane w ramach Programów Ministra wsparcie jest najwyższym w niemal dwudziestoletniej historii naszych starań, pozwalając na zawieszenie organizacyjnej i merytorycznej poprzeczki jeszcze wyżej – odpowiednio dla rangi Mistrzostw Polski. Partnerem wydarzenia był po raz kolejny Samorząd Województwa Mazowieckiego i marka Mazowsze Serce Polski. To z tej historycznej krainy wywodzi się jeden z pięciu tańców narodowych – tytułowy mazur. Partnerem Głównym Mistrzostw była – również kolejny raz – Polska Organizacja Turystyczna, która w swoich działaniach poświęca wiele miejsca dla polskiego dziedzictwa narodowego i wspiera turystykę kulturową. Sponsorem generalnym Mistrzostw była firma HERON Property Polska Sp. z o.o., wspierająca Mazura od roku 2013! Mistrzostwom patronowało i nadzorowało merytorycznie Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF® wraz z Komisją Tańców Polskich PS CIOFF®. Gospodarzem wydarzenia była Gmina Wieliszew i gościnne mury Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła w Wieliszewie. Organizatorem zaś Ośrodek Kultury w Wieliszewie, wspierany przez Stowarzyszenie „Mazowsze Leśne” oraz grono kilkunastu partnerów i sponsorów, bez których przedsięwzięcie nie doszłoby do skutku. Patronat medialny nad Mazurem objęło Polskie Radio RDC – Radio Dla Ciebie oraz lokalne tytuły prasowe i serwisy informacyjne. Wsparcia medialnego udzielił tradycyjnie portal Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca – taniecPOLSKA.pl. Po raz dziewiąty puchary dla najlepszej pary w „królewskiej” kat. V ufundowała Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser-Duda.

NA PARKIECIE RYWALIZOWALI:

1. „Aktywni Seniorzy”– para niezrzeszona z Bielska-Białej
2. Para niezrzeszona z Poznania
3. Para niezrzeszona z Wrocławia
4. Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce” z Dobczyc
5. Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” im. Zygmunta Kamińskiego z Gdańska
6. Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
7. Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak” z Krakowa
8. Zespół Pieśni i Tańca „Łaniki” przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu
9. Zespół Tańca Polskiego „Maki i Powoje” z Krakowa
10. Zespół Pieśni i Tańca „Malbork” 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka
11. Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
12. Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” z Białegostoku
13. Zespół Pieśni i Tańca „Małe Podlasie” z Siemiatycz
14. Stowarzyszenie Popierania Kultury Ludowej „Młody Toruń” z Torunia
15. Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej z Lublina
16. Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej z Warszawy
17. Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci” z Puław
18. Ludowy Zespół Artystyczny „Promni” im. Zofii Solarzowej SGGW w Warszawie
19. Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Rzeszowskiego „Resovia Saltans” z Rzeszowa
20. Zespół Pieśni i Tańca „Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
21. Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki” z Krakowa
22. Zespół Pieśni i Tańca „Warmia” z Olsztyna
23. Teatr Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” z Warszawy
24. Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” z Poznania
25. Wielkopolski Klub Tańców Polskich przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu
26. Zespół Tańca Ludowego „Warszawa” Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie
27. Zespół Tańca Polskiego „Wronki” Wronieckiego Ośrodka Kultury z Wronek
28. Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” z Zamościa
29. Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” z Liszek
30. Zespół Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa

fot. Karolina Gmurczyk /OKW 2025

ORGANIZATORZY, PARTNERZY, SPONSORZY i PATRONI:

Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizatorzy Mistrzostw:
– Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF®
– Komisja Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF®
– Gmina Wieliszew: Ośrodek Kultury w Wieliszewie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II

Partner Wydarzenia – Samorząd Województwa Mazowieckiego
Partner Główny Mistrzostw – Polska Organizacja Turystyczna
Sponsor Generalny Mistrzostw – HERON Property Polska Sp z o.o.

Partnerzy Mistrzostw:
– Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN „Mazowsze Centrum” Spółka z o.o – Etap II Inwestycji w Wieliszewie
– Stowarzyszenie Wspierania Folkloru „Mazowsze Leśne”
– Lokalna Organizacja Turystyczna „Przystań w sercu Mazowsza”
– Koło Gospodyń Wiejskich „Kałuszyńskie Smaki”
– Ochotnicza Straż Pożarna w Kałuszynie

Sponsorzy Mistrzostw:
– Agencja Reklamowa Rakla Sp. z o.o.
– ARCUS Technologie Sp. z o.o.
– Hotel SKAL**** Resort & Spa
– Fundacja Jagody i Mariusza Borzewskich / ProKoncept. Mariusz Borzewski
– PREMIUM DOM Sp. z o.o.
– Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej POLONUS w Warszawie S.A.
– Towarzystwo Budownictwa Społecznego WIELISZEW Sp. z o.o.

Sponsorzy poszczególnych Kategorii wiekowych:

– kat. I: Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF®
– kat. II: FUNTREK Dominik Sosiński
– kat. III: Przewozy Romatowski
– kat. IV: Delikatesy IKA w Michałowie-Reginowie 
– kat. V: Eko-Invest Sp. z o.o
– kat. VI: AG Complex Sp. z o.o.

Partnerzy medialni:
– Polskie Radio RDC – Radio Dla Ciebie
– Gazeta Powiatowa
– Gazeta Wieliszewska
– Mazowieckie To i Owo 
– LEGIO24.PL

Wsparcie medialne – taniecPOLSKA.pl

OKW 2025®