fbpx

Imprezy sportowe

Doskonale przygotowane cykliczne, a także całkiem spontaniczne, imprezy sportowe, gromadzą miłośników rozmaitych dyscyplin z różnych zakątków kraju.

Organizowane przez cały rok imprezy biegowe i rowerowe są jedną z wizytówek regionu. Zróżnicowane pod względem dystansu, trudności i wieku uczestników zawody łączy wspaniała atmosfera, doskonała organizacja oraz duch zdrowej rywalizacji.

Aktualne wydarzenia kulturalne i sportowe (link przekierowuje do strony www.powiat-legionowski.pl)

Biegiem…

Najdłuższym i jednym z najatrakcyjniejszych biegów jest Ultramaraton Powstańca organizowany przez Gminę Wieliszew w pierwszą niedzielę sierpnia. To hołd złożony uczestnikom Powstania Warszawskiego. Bieg na trasie 63 km (jeden kilometr za każdy dzień powstania) gromadzi biegaczy z całego kraju. Wieliszewskie Crossingi to imprezy biegowo-rowerowe organizowane także przez Gminę Wieliszew w różnych jej miejscowościach. Odbywają się w czterech edycjach związanych z porami roku. Trasy biegowe liczą około 10 km, rowerowe około 20 km. Półmaraton Zegrzyński wiedzie malowniczą ponad 21-kilometrową trasą z Serocka do Wieliszewa – wzdłuż jeziora, a następnie wałami obok Narwi. Taki sam dystans oferuje legionowski półmaraton „Na żarcie” odbywający się w kwietniu. Jego trasę poprowadzono drogami leśnymi. Biegi Wojciechowe organizuje Gmina Serock. Bieg główny na dystansie 10 km rozgrywany jest na trasie atestowanej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Towarzyszą mu biegi rodzinne, marsz nordic walking oraz bieg z książką. Dużą popularnością cieszy się Legionowska Dycha ulicami miasta, organizowana przez Miasto Legionowo, odbywająca się w czerwcu. Legionowo słynie także z biegów przełajowych na dystansach 6 km dla kobiet i 12 km dla mężczyzn. Chotomowskie rodzinne biegi na dystansie 5 km z cyklu „Powitanie Wiosny” i „Pożegnanie Lata” mają charakter charytatywny, a zebrane środki przekazywane są dla podopiecznych Domu Dziecka w Chotomowie. Unikalną formułą poszczycić się może coroczny cykl trzech „Biegów Zająca”. Ich głównymi adresatami są osoby niepełnosprawne, które przebywają dwukilometrową trasę w asyście wolontariusza – „zająca”. Pozostali uczestnicy pokonują pięcio- lub dziesięciokilometrową leśną trasę. W listopadzie w Serocku, Janówku i Nieporęcie organizowane są Biegi Niepodległościowe. W każdą sobotę, w parku przy Pałacu w Jabłonnie odbywają się pięciokilometrowe biegi organizowane w międzynarodowej formule Parkrun. Także w Jabłonnie biegacze i uprawiający nordic walking co roku spotykają się na starcie Biegu po Złote Jabłko gdzie rywalizują na koronnym dystansie 10 km.

…na rower

LOTTO Poland Bike Marathon to wyścig na różnych dystansach dla miłośników jazdy na rowerach górskich – dzieci, młodzieży i dorosłych – organizowany w wersji zimowej i letniej. Z kolei zawody Mazovia MTB odbywają się w różnych miejscowościach Mazowsza, także na terenie Lokalnej Organizacji Turystycznej „Przystań w sercu Mazowsza”. Przygotowane są z myślą o dzieciach i dorosłych, kobietach i mężczyznach, początkujących i doświadczonych kolarzach na czterech zróżnicowanych pod kątem długości oraz poziomu trudności trasach. Od wielu lat na przełomie stycznia i lutego kilkuset kolarzy bierze udział w zawodach kolarskich NORTHTEC MTB Zimą, które odbywają się w Lasach Chotomowskich w gminie Jabłonna. Patriotyczny rajd rowerowy szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 r. co roku w połowie sierpnia organizuje Towarzystwo Przyjaciół Legionowa. Uczestnicy startują spod pomnika marsz. Józefa Piłsudskiego w Legionowie. Aby uczcić rocznicę „Cudu nad Wisłą”, odwiedzają miejsca pamięci, zapalają znicze i składają wiązanki. Trasa liczy około 30 km. Krajoznawcze rajdy rowerowe z historycznym zacięciem organizuje także Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie. Trasy „Odjazdowego Bibliotekarza” wiodą turystycznym Szlakiem Patriotycznym Polski Walczącej.

Cały ten sport

Biegi i imprezy rowerowe to nie wszystko. Można wybierać spośród wielu innych dyscyplin. Emocji sportowych nie zabraknie także kibicom. W regionie prężnie działają kluby, których rozgrywki dostarczają niezapomnianych emocji.

Garmin Iron Triathlon Nieporęt to finał cyklu ogólnopolskich zawodów triathlonowych. Do wyboru triathloniści mają dystanse: 1/2 Iron Man, 1/4 Iron Man oraz 1/8 Iron Man. Na tych samych dystansach możliwy jest również start w sztafetach triathlonowych. Najmłodsi mogą spróbować sił na dystansie przygotowanym specjalnie dla dzieci.

Mecze Ligi Siatkówki Kobiet
Jedną z największych atrakcji sportowych są mecze rozgrywane w DPD Arenie Legionowo przez kobiecy zespół siatkarski DPD Legionovia Legionowo, plasujący się w czołówce PlusLigi – najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. W tej samej hali trenują i grają także juniorki Legionovii, najlepszego zespołu młodzieżowego w kraju, co roku zdobywającego siatkarskie mistrzostwo Polski kadetek i juniorek. Młode zawodniczki mają już na swoim koncie kilka takich tytułów.

Mecze Ligi Piłki Ręcznej Mężczyzn
W DPD Arena Legionowo można również obejrzeć mecze piłki ręcznej mężczyzn na najwyższym poziomie. Od 2009 roku działa klub KPR Legionowo, który jest jednym z najmłodszych na sportowej mapie Polski. Swój udział w rywalizacji rozpoczął od poziomu III ligi, aby w zaledwie trzy lata wywalczyć historyczny awans do najwyższej klasy rozgrywek – PGNiG Superligi.

Wstęp na większość wydarzeń jest płatny, a stawki określają organizatorzy na stronach internetowych imprez.

Trudno wymienić wszystkie przedsięwzięcia sportowe odbywające się w regionie, bo rocznie jest ich kilkadziesiąt. Warto wspomnieć o aktywnie działających klubach pływackich, tenisowych, nordic walking, sztuk walk, tanecznych, amatorskich klubach biegowych i rowerowych. Na uwagę zasługuje Memoriał Małgorzaty Kowalskiej w tenisie stołowym. To cykliczna impreza organizowana przez LKS „Lotos” Jabłonna, którego Pani Małgorzata była wieloletnią prezes.

Mieszkają tu i trenują także znani na całym świecie sportowcy – jedna z najlepszych ultramaratonek świata Patrycja Bereznowska oraz Michał Perl, medalista mistrzostw świata w pływaniu zimowym,a także maratończyk, medalista Mistrzostw Polski w maratonie – Emil Dobrowolski.