fbpx

Instytucje kultury działające na obszarze Lokalnej Organizacji Turystycznej


Legionowo
Powiatowa Instytucja Kultury
Istnieje od 2014 roku i rozwija się niezwykle prężnie. PIK jest jednostką organizacyjną Powiatu Legionowskiego. PIK prowadzi wszechstronną działalność na różnych obszarach kultury. Do zadań PIK należą działania edukacyjne i animacyjne, promujące czytelnictwo oraz aktywny udział w życiu kulturalnym społeczności lokalnej, a także współpraca z innymi samorządowymi instytucjami kultury oraz organizacjami pozarządowymi. W ramach Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie działa Powiatowa Biblioteka Publiczna w Legionowie.

Miejska Biblioteka Publiczna oraz Poczytalnia Legionowo
Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie łączy obecnie działalność biblioteczną i kulturalno-animacyjną. Oprócz udostępniania bibliotecznych zbiorów czytelnikom (oddziały dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży, trzy filie), zajmuje się promocją czytelnictwa oraz współtworzy życie kulturalne miasta. Oferta w tym zakresie obejmuje prowadzenie lekcji bibliotecznych, tematycznych, spotkania z ciekawymi ludźmi ze środowiska lokalnego, wystawy i wernisaże, spotkania autorskie, promocje książek, zajęcia dla dzieci i młodzieży umożliwiające rozwijanie zainteresowań twórczych, spektakle teatralne dla dzieci, konkursy literackie, fotograficzne i plastyczne. Biblioteka bierze udział w dorocznych akcjach, jak Tydzień Bibliotek, Noc Bibliotek, Narodowe Czytanie.

Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie przy ul. Norwida 10 oraz filia przy ul. Targowej 65

Muzeum Historyczne w Legionowie
Muzeum mieści się przy ulicy Mickiewicza 23 w Legionowie w zabytkowej willi z 1928 r. Znajdują się tu ekspozycje stałe oraz odbywają wystawy czasowe. Jednostka prowadzi działalność naukowo-badawczą, wydawniczą, edukacyjną i kulturalną.

Muzeum Historyczne w Legionowie- filia „Piaski”
Muzeum Historyczne w Legionowie w maju 2012 r. uruchomiło na osiedlu „Piaski”, przy Al. Sybiraków 23, swoją filię, mieszczącą się w odrestaurowanym, zabytkowym, carskim budynku koszarowym dawnego kasyna wojskowego. Filia „Piaski” nastawiona jest na prezentowanie wojskowych dziejów miasta Legionowo. Zwiedzającym udostępniona jest wystawa stała pn. „Dzieje Garnizonu Legionowo. Czas wojen i pokoju”, prezentująca ponad 200 eksponatów.

Serock
Centrum Kultury i Czytelnictwa przy ul. Pułtuskiej 35

Izba Pamięci i Tradycji Rybackich przy ul. Świętego Wojciecha 1
Placówka o charakterze muzealnym. W zrewitalizowanym budynku dawnej szkoły utworzono nowoczesną multimedialną ekspozycję, poświęconą dziejom Serocka i okolic.

Nieporęt
Gminne Centrum Kultury i Sportu

Jabłonna
Gminne Centra Kultury w gminie Jabłonna
Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie

Wieliszew
Ośrodek Kultury w Wieliszewie