fbpx

Weekend w mazowieckiej przystani

Aktualności


„Weekend w Mazowieckiej Przystani – promocja turystyki weekendowej w Regionie Jeziora Zegrzyńskiego” to zadanie publiczne dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla organizacji pozarządowych”. Jego celem jest promowanie turystyki weekendowej w Regionie Jeziora Zegrzyńskiego.

Założenia projektu:

Zadanie polega na promocji Regionu Jeziora Zegrzyńskiego, rozumianego jako obszar działania Lokalnej Organizacji Turystycznej „Przystań w sercu Mazowsza” (LOT), którego centralnym punktem jest Jezioro Zegrzyńskie. LOT działa na terenie dziesięciu gmin członkowskich (Dąbrówka, Jabłonna, Legionowo, Nieporęt, Pokrzywnica, Pułtusk, Serock, Somianka, Wieliszew i Wyszków), które położone są w czterech mazowieckich powiatach: legionowskim, pułtuskim, wyszkowskim i wołomińskim. Jest to obszar idealny dla turystyki weekendowej, której odbiorcami są w szczególności mieszkańcy aglomeracji warszawskiej. Posiada wszelkie atuty, od walorów naturalnych, poprzez szlaki piesze i rowerowe, mnogość miejsc i obiektów historycznych, aż po bazę
noclegową na każdą kieszeń – od hoteli 4-gwiazdkowych po obiekty agroturystyczne i inne obiekty turystyki wiejskiej. Dodatkowymi atutami Regionu z punktu widzenia turystów weekendowych jest jego lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy w samym centrum Mazowsza i doskonałe skomunikowanie tego obszaru, co zwiększa jego dostępność zarówno dla turystów zmotoryzowanych (sieć wygodnych, zmodernizowanych dróg) oraz tych, którzy korzystają z
transportu publicznego.
Planowane działanie ma na celu promocję weekendowej turystyki w Regionie adresowanej głównie do indywidualnych turystów z Mazowsza ze szczególnym uwzględnieniem aglomeracji warszawskiej, ale także i z bardziej odległych rejonów, zwłaszcza do tych, którzy nie korzystali jeszcze z tego rodzaju turystyki.

Realizacja zadania będzie opierała się na prezentacji regionu poprzez:
  1. Organizację wizyty studyjnej dla dziennikarzy i organizatorów turystyki. W programie znajdzie się rejs po Jeziorze Zegrzyńskim z degustacją lokalnych ryb, zwiedzanie Serocka, prezentacja głównych atrakcji turystycznych w poszczególnych gminach Regionu. Przedsięwzięcie zostanie przygotowane we współpracy z członkami LOT „Przystań w sercu Mazowsza”, uczestnicy otrzymają pakiet materiałów informacyjno-promocyjnych z regionu.
  2. Organizację 4 wycieczek dla zorganizowanych grup, w których programie znajdzie się trzygodzinny rejs po Jeziorze Zegrzyńskim z gawędą kapitana, który opowie o historii żeglugi na Bugu, Narwi i Jeziorze Zegrzyńskim, zwiedzanie Serocka (w tym wizyta w Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich) oraz rekreację nad wodą na plaży w Nieporęcie lub Serocku. Uczestnicy otrzymają materiały informacyjno-promocyjne dotyczące regionu i jego atrakcji. Rejsy będą dostępne również dla osób z niepełnosprawnościami – wynajęty zostanie statek, który będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Miejsce realizacji zadania

Region Jeziora Zegrzyńskiego, obejmujący 10 gmin w 4 mazowieckich powiatach: legionowskim, pułtuskim, wyszkowskim i wołomińskim.

Grupa docelowa

Mieszkańcy Mazowsza, w szczególności aglomeracji Warszawskiej, dziennikarze i organizatorzy turystyki, którzy zostaną zaproszeni na wizytę studyjną.