fbpx

Imprezy cykliczne

Przez cały kalendarz imprez kulturalnych odbywających się w naszym rejonie wypełniony jest po brzegi. Mają ona formę jednorazowych, spontanicznych wydarzeń jak i cyklicznych imprez mających rzesze fanów. Koncerty, pokazy filmowe, spotkania autorskie, wystawy i festiwale to tylko część bogatej oferty. Przez cały rok kalendarz imprez kulturalnych odbywających się w naszym regionie wypełniony jest po brzegi. Mają one zarówno formę jednorazowych, spontanicznych wydarzeń, jak i przedsięwzięć cyklicznych z rzeszą fanów. Koncerty, pokazy filmowe, spotkania autorskie, wystawy, pikniki i festiwale to tylko część bogatej oferty. Zachęcamy do śledzenia stron internetowych i profili społecznościowych organizatorów, a także zakładki aktualności na stronie LOT. Wówczas nic nie umknie Państwa uwadze.

Święta gmin, organizowane w sezonie wiosenno-letnim (gmina Serock – maj, gminy Legionowo, Nieporęt i Wieliszew – czerwiec oraz gmina Jabłonna – wrzesień), są doskonałą okazją do integracji lokalnej społeczności oraz zaprezentowania dorobku artystyczno-kulinarnego samorządów. Piknikom towarzyszą atrakcje dla dzieci i dorosłych. Kolorowe stoiska instytucji i wytwórców zachęcają do odwiedzenia, a występy sceniczne gwarantują świetną rozrywkę.

Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw z terenu LGD Zalew Zegrzyński to doroczne przedsięwzięcie, które jak żadne inne aktywizuje i integruje lokalną społeczność. Sołectwa przygotowują stoiska, prezentując wszystko, co mają najlepsze. Rywalizacja odbywa się w kategoriach: prezentacja stoiska, występ sceniczny oraz smaki – kuchnia regionalna. Najwięcej emocji wzbudza ostatnia konkurencja, ponieważ każdy może spróbować przygotowanych potraw. Mieszkańcy nie bez powodu festiwal określają mianem najsmaczniejszej imprezy w roku.

Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich „Mazur” – co roku w kwietniu Wieliszew na jeden weekend staje się taneczną stolicą Polski. Tancerze z największych ośrodków tanecznych w kraju rywalizują w tradycyjnych tańcach polskich o tytuł najlepszych zawodników. Impreza przyciąga tłumy widzów. Jest tyleż prestiżowa, co widowiskowa. Towarzyszą jej warsztaty taneczne i sympozja naukowe.

Festiwal Pieśni i Tańców Polskich im. Stanisława Moniuszki w Wieliszewie
Niepodległość na ludowo – tańce i pieśni, rękodzieło, tradycyjna kuchnia i wspólna potańcówka to znaki szczególne odbywającego się od blisko 20 lat wydarzenia. Rok rocznie, w czasie zbiegającym się z obchodami Narodowego Święta Niepodległości, organizatorzy przypominają o naszej kulturowej spuściźnie, prezentując tańce i pieśni ludowe z poszczególnych regionów etnograficznych kraju.

Pałacowe spotkania z muzyką to cykl, który zainaugurowano w 2002 roku. Comiesięczne koncerty instrumentalne i wokalne, organizowane w zabytkowych wnętrzach Pałacu w Jabłonnie, dają miłośnikom muzyki niepowtarzalną szansę obcowania ze starannie dobranym repertuarem w wykonaniu najlepszych muzyków i śpiewaków. Co dwa miesiące w przypałacowej Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria” ma miejsce wernisaż wystawy prac artystycznych.

Mazowiecki Jazz Jam – jesienią jazz w najlepszym wydaniu objawia się w Legionowie. To jedno z najciekawszych muzycznych przedsięwzięć w regionie, które gromadzi najlepszych wykonawców gatunku. Koncertom towarzyszą imprezy tematycznie związane z jazzem – wystawy, prelekcje, projekcje filmowe.

Ogólnopolski Harcerski Festiwal „Wiosenne Czarowanie” to obowiązkowa pozycja dla odwiedzających region w kwietniu. Na cały weekend Legionowo w panowanie biorą harcerze, którzy przybywają z całej Polski. To święto piosenki harcerskiej i turystycznej oraz przyjaźni i braterstwa. Każda edycja kończy się wspólnym odtańczeniem belgijki na rondzie przy legionowskim ratuszu.

Warsztaty Gospel w Nieporęcie są jedną z najmłodszych propozycji w kulturalnym kalendarzu regionu, która szturmem zdobyła serca mieszkańców. Pod okiem najlepszych wykonawców uczestnicy szkolą umiejętności, aby wziąć udział w koncercie finałowym u boku mistrzów gatunku. Koncert gromadzi tłumy słuchaczy i jest doskonałą propozycją na lutowy wieczór.

Letni Festiwal „Kultura z Pałacem w tle”, czyli plenerowe koncerty i seanse filmowe organizowane w lipcu i sierpniu w jabłonowskim parku. Duża dawka kultury, wygodny leżak i otaczająca przyroda to recepta na idealne wakacyjne popołudnie. Zalecane dawkowanie – bez ograniczeń.

Kino Otwarte to jedna z wielu propozycji Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie. Raz w miesiącu, w zmiennej lokalizacji, odbywają się seanse najlepszych filmów polskich. Towarzyszą im spotkania z gośćmi związanymi z daną produkcją (aktorami, reżyserami, krytykami i dziennikarzami).

Festiwal Nauki to inicjatywa rektora Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Pierwszy Festiwal zorganizowano w 1997 roku. Od 2003 roku odbywa się co roku we wrześniu w Jabłonnie, a jego hasło od lat niezmiennie brzmi „Sapere aude” – odważ się być mądrym, poznaj to co wydaje się trudne i niedostępne. Impreza przyciąga setki gości. Jest szansą na poznanie nauki od kuchni, znalezienie odpowiedzi na szereg pytań dotyczących otaczającego świata. Jej uczestnikami są instytucje, firmy i organizacje z wielu dziedzin nauki. Prezentacjom w stoiskach towarzyszą wydarzenia dodatkowe – wystawy, wykłady, prelekcje, odczyty i koncerty.

Prog Rock Fest to doroczne święto rocka progresywnego. W ramach wydarzenia odbywają się koncerty największych gwiazd gatunku z Polski i z zagranicy oraz wydarzenia towarzyszące. Rock progresywny lub prog rock (ang. progressive rock) to styl muzyki rockowej wywodzący się z rocka psychodelicznego. Gatunek powstał w końcu lat 60. XX w., największą popularność osiągając w pierwszej połowie lat 70. Wyparty z estrad przez falę punk rocka, by powrócić pod postacią rocka neoprogresywnego. Pierwszą edycję festiwalu zorganizowano w 2015 roku.

Klub Podróżnika „W 80 dni dookoła…”, czyli fascynujące spotkania z niezwykłymi ludźmi, dla których podróże, poznawanie odmiennych kultur i tradycji, to nie tylko hobby, ale przede wszystkim sposób na życie. Ciekawie opowiedziane historie, okraszone pięknymi zdjęciami i filmami, na długo zapadają w pamięć uczestnikom. Do tego porządna dawka wiedzy gwarantowana.

Warsztaty rzemieślnicze w Serocku na podgrodziu „To Barbarki robota” to lipcowe przedsięwzięcie, w którym dorośli i młodzież mogą wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach i pokazach. Choć rzemieślnicy są współcześni, to cała impreza organizowana jest w klimacie średniowiecznym. W przygotowanym obozowisku można podejrzeć codzienność dawnych mieszkańców, spróbować staropolskich potraw, obejrzeć walki rycerzy.

Wianki w Serocku to barwne widowisko obrzędowe organizowane nad brzegiem Narwii. Pełna tańca i śpiewu zabawa, w otoczeniu płonących pochodni, zaznajamia z dawnymi zwyczajami i tradycjami. Kulminacyjnym momentem imprezy jest puszczanie wianków na wodę.

Fontanny muzyki w Serocku. W okresie wakacyjnym przy fontannie na serockim rynku organizowane są kameralne koncerty w różnych stylach muzycznych. Wokół fontanny gromadzą się amatorzy jazzu, muzyki klasycznej, folkowej, etnicznej, ale przede wszystkim ci, którzy chcą przyjemnie spędzić niedzielne popołudnie.

Święto Darów Ziemi w Woli Kiełpińskiej, podobnie jak w wielu innych polskich wsiach, na zakończenie letnich zbiorów organizowane są dożynki. W Serocku noszą one nazwę Święta Darów Ziemi i organizowane są zwykle w pierwszą niedzielę września. Podczas uroczystej eucharystii gospodarze składają na ołtarzu dary z plonów pół, sadów i lasów. Następnie w korowodzie przenoszą je na plac przy kościele, gdzie odbywa się dożynkowy festyn z występami, konkursami i zabawami.