Tym, co wyróżnia nasz region, a jednocześnie stanowi atrakcję turystyczną, są murale przedstawiające historię regionu, których najwięcej jest w Legionowie. Wśród nich znajduje się najdłuższy mural w Europie. Malowidło powstało w 2016 roku na murze okalającym Narodowe Centrum Kryptologii przy
ul. Szwajcarskiej w Legionowie, ma 736 m długości i 2120 m² powierzchni. Dzieło autorstwa Rafała Roskowińskiego, znanego z malowideł ściennych w gdańskiej stoczni czy w Muzeum Powstania Warszawskiego, przedstawia ponad tysiąc lat chwały polskiego oręża – najważniejsze bitwy i operacje w historii polskiego wojska.
Inne legionowskie murale znajdują się w przejściu podziemnym w Centrum Komunikacyjnym w Legionowie (obrazy z motywem wiersza Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”), na budynku II Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Królowej Jadwigi w Legionowie 11 (malowidło przedstawia patrona szkoły króla Jana III Sobieskiego), na parkingu wielopoziomowym Centrum Komunikacyjnego (mural prezentuje nazwę „Legionowo” i odniesienia do żołnierskich tradycji miasta) oraz na bloku przy ul. Zegrzyńskiej 25 (obraz powstał z okazji stulecia nadania nazwy Legionowo). Ostatnim dziełem jest mural powstały z okazji przypadającej w 2020 roku 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Obraz namalowano na ogrodzeniu Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni od strony ul. Generała Buka i przedstawia najważniejsze potyczki militarne Bitwy Warszawskiej oraz jej dowódców.
Murale znajdują się także w gminie Serock. W Serocku przy ul. Pułtuskiej w 2008 roku powstało malowidło „Zalew informacji”. Z kolei w 2016 roku na ścianie budynku mieszkalnego, sąsiadującego z Izbą Pamięci i Tradycji Rybackich, powstał mural „Rodowód”, ukazujący historię Serocka od nadania praw miejskich w 1065 roku do odrodzenia samorządu terytorialnego w 1990 roku. Kolejny serocki mural powstał w 2016 roku przy ul. Kościuszki
z okazji jubileuszu 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich, a w 2018 roku na bloku przy stadionie miejskim powstało malowidło, upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Z kolei w Zegrzu (przy ul. Groszkowskiego) powstał mural o powierzchni 200m², przedstawiający sceny związane z ważnymi wydarzeniami i postaciami, które odegrały szczególną rolę w historii miejscowości.