fbpx

Głos ryb Jeziora Zegrzyńskiego

Powiat Legionowski realizuje kolejny pomysł na promocję i rozwój Jeziora Zegrzyńskiego. Tym razem za unijne pieniądze z własnym udziałem stworzono grę planszową oraz witrynę internetową, które w przystępny sposób przekazują wiedzę o naszym regionie.

Zapraszamy na www.ryby.legionowski.pl

Gra planszowa i witryna internetowa ryby.legionowski.pl są stworzonymi przez Powiat nowymi narzędziami służącymi do przyswajania wiedzy dotyczącej Jeziora Zegrzyńskiego i jego okolic. Dzięki nim, poprzez zabawę i współzawodnictwo, można poznać wiele zaskakujących faktów. Są wśród nich historie sięgające średniowiecznych dziejów terenu naszej Małej Ojczyzny, ale również znajdziemy tam ciekawostki dotyczące czasów bardziej współczesnych. Do zabawy zaproszone są całe rodziny. Zaplanowaliśmy ją jako rozrywkę familijną.

Gra planszowa składa się z dwóch odsłon. Pierwsza nosi tytuł „RYBACY i FLISACY”. Podczas rozgrywki wcielamy się w rolę tytułowych postaci. Grafika planszy nawiązuje do sytuacji sprzed utworzenia zapory w Dębem. Wiadomo, że w tym czasie rybacy i flisacy konkurowali o dostęp do akwenu Bugonarwi. W naszej zabawie ich zadaniem jest współpraca. Drugą odsłoną gry jest scenariusz zatytułowany „RYBOWISKO. Co połknie haczyk?”. Tym razem gracz wciela się w rolę rybaka, który wypływa na Jezioro Zegrzyńskie, aby starać się złowić jak najwięcej ryb. Szansę na zwycięstwo zwiększa wyjęcie z wody okazów, które są unikatowe. Już wkrótce gra pojawi się ona na terenie Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński – w szkołach, ośrodkach kultury, bibliotekach.

Gra ściśle związana jest z nową stroną www.ryby.legionowski.pl – wirtualnym miejscem poświęconym regionowi Jeziora Zegrzyńskiego, szczególnie w kontekście rybołóstwa, ekologii i tradycji rybackich. Na internetowej witrynie znajdziemy informacje m.in. o okolicznościach utworzenia Jeziora Zegrzyńskiego, rybach w nim żyjących, wędkarstwie i ekologii oraz plansze edukacyjne z materiałami informacyjnymi w formie prezentacji. Strona poświęca sporo miejsca również grze planszowej – prezentuje plansze, instrukcje i odpowiedzi na pytania, które trzeba znać, aby mieć nadzieję na zwycięstwo.

Całkowita wartość zadania wynosi 74 481,09 złotych, z czego unijne fundusze dofinansowują projekt kwotą 50 000 zł.

Operacja realizowana jest w ramach działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4 Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej w ramach celu Propagowanie dobrostanu społecznego i dziedzictwa kulturowego na obszarach rybackich i obszarach akwakultury, w tym dziedzictwa kulturowego, rybołówstwa i akwakultury oraz morskiego dziedzictwa kulturowego, obejmującego Promowanie, zachowanie lub upowszechnianie dziedzictwa kulturowego rybołówstwa i akwakultury oraz morskiego dziedzictwa kulturowego.

AddThis Sharing ButtonsShare to FacebookShare to E-mailShare to PDFmyURL