fbpx

Szlak Polski Walczącej

Starostwo Powiatowe w Legionowie oddało w 2014 roku miłośnikom pieszych wędrówek i rowerowych rajdów do użytku ponad 140 km Turystycznego szlaku patriotycznego Polski Walczącej na terenie powiatu legionowskiego.

To pierwsza na Mazowszu trasa, która prowadzi turystę skupiając jego uwagę na historii walki Polaków o niepodległość – zaczynając od okresu, w którym nasz kraj stracił wolność w wyniku rozbiorów, poprzez powstania narodowo-wyzwoleńcze, okupację hitlerowską, stalinowskie prześladowania, na zakończonej sukcesem walce NSZZ „Solidarność” o odzyskanie suwerenności kończąc.

Wędrowcy znajdą na nim 78 miejsc pamięci narodowej. W poznawaniu historii regionu będzie pomagało 50 tablic opisujących najważniejsze miejsca i wydarzenia związane z walką o niepodległość. Dobrą orientację w terenie zapewnia 80 tablic kierunkowych uzupełniających standardowe znakowanie PTTK. Szlak podzielony jest na trasy: czarną, czerwoną i zieloną, natomiast każda z nich składa się z kilkunastokilometrowych odcinków. Wszystkie oznaczenia uwzględniają oba kierunki marszruty – od startu do mety i w drodze odwrotnej.

Szlak wyposażony jest w nowoczesne narzędzia, min. stronę internetową www.szlak.powiat-legionowski.pl przystosowaną dla potrzeb osób niedowidzących (lektor), z elementami spaceru wirtualnego 360° i mapami – kartograficzną i satelitarną oraz tablice informacyjne oznaczone QR Code’ami. Do dyspozycji turystów jest także przewodnik, w którym dokładnie opisane są trasy oraz miejsca pamięci narodowej, zabytki i świadectwa walki Polaków o wolność. Wydawnictwo to uzupełnia mapa w skali 1:40 000 z naniesionymi dodatkowo szlakami rowerowymi i kajakowymi oraz zabytkami.
Materiały te można otrzymać w w Wydziale Kultury i Promocji (V piętro, pok. 505) Starostwa Powiatowego w Legionowie, w Punkcie Informacji Turystycznej w Legionowie (budynek dworca) lub w Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie przy ul. Sowińskiego 15.

Ciekawym uzupełnieniem powiatowej części szlaku są trzy trasy na terenie miasta Legionowo. Obejmują one łączną długość 25 km z 28 miejscami pamięci. Szlaki zaprojektowane zostały z myślą o turystach pieszych oraz rowerzystach, jednakże dzięki korzystnemu układowi komunikacji publicznej, zwiedzać je mogą wszyscy.

Zapraszamy na piękną, pouczającą przygodę z historią, zabytkami i przyrodą powiatu legionowskiego.

Poniżej do pobrania regulamin i wykaz miejsc.

Warto również odwiedzić stronę www.szlak.powiat-legionowski.pl

Artykuły, publikacje oraz filmy dotyczące szlaku można zobaczyć tutaj (link przekierowuje na stronę www.powiat-legionowski.pl).