Letnie plenery malarskie „Po pierwsze…”

W pierwszą sobotę lipca startuje kolejna odsłona letnich plenerów malarskich organizowanych przez Powiatową Instytucję Kultury w Legionowie. W tym roku spotkania odbędą się pod hasłem „Po pierwsze…”.

Plan pierwszy… potem drugi, trzeci i następne. Pejzaż to przestrzeń, szeroki plan i perspektywa. Tym razem uczestnicy plenerów skupią się na szczególe – trawce, kwiatku czy kamyku – aby w kontraście do otaczającej je przestrzeni budować głębię obrazu. To właśnie najmniejsze elementy krajobrazu staną się punktem wyjścia do odkrywania zasad perspektywy, z którymi od czasów renesansu mierzyli się artyści. 

Zapraszamy osoby dorosłe i młodzież – bez względu na doświadczenie artystyczne – na kolejną odsłonę letnich plenerów malarskich. Inauguracyjny plener z cyklu „Po pierwsze…” odbędzie się już 4 lipca.

Plenery będą odbywać się w każdą sobotę od 4 lipca do 29 sierpnia 2026 r. w godzinach 10.00–14.00 w różnych lokalizacjach na terenie powiatu legionowskiego. Zwieńczeniem cyklu będzie październikowa wystawa poplenerowa w Galerii Sztuki Ratusz.

Harmonogram – lipiec 2026

  • 4 lipca – Nowa Wieś (52.527221, 21.110271)
  • 11 lipca – ul. Leśna, trasa Legionowo–Poniatów (52.44171, 20.92476)
  • 18 lipca – Góra (52.45079, 20.77418)
  • 25 lipca – Cupel (52.51609, 21.11135)

Sierpniowy harmonogram opublikujemy wkrótce.

Plenery są bezpłatne, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy poprzez formularz: https://docs.google.com/forms/d/1sSQgMezR4gmOngwBI_umg_gHwMRm7HmP1zspvpv6OQI.

Technika tworzenia jest dowolna. Przybory malarskie – papier, kredki, farby, pędzle, woda, naczynia itp. – każdy uczestnik organizuje we własnym zakresie.

W razie niesprzyjającej pogody dany plener zostanie odwołany.

O prowadzącej: Katarzyna Gawlik ‒ absolwentka warszawskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w pracowni malarskiej prof. Urszuli Mroczek. Z wyróżnieniem ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych na wydziale architektury wnętrz, w pracowni projektowej doc. Henryki Gałązki i malarskiej prof. Grzegorza Pabla. Podczas poszukiwań swojej artystycznej drogi malowała, tworzyła collage oraz instalacje. Zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz.

Plakat zawierający informacje o wydarzeniu.  Te informacje są podane w aktualności.