fbpx

Nowa przeprawa rowerowa z Zegrza do Nieporętu

Jubileusz 60-lecia powstania Jeziora Zegrzyńskiego i 25-lecia Stowarzyszenia na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego były inspiracją do opracowania nowej, czwartej trasy rowerowej wokół Jeziora Zegrzyńskiego, z dwiema przeprawami rowerowymi z Zegrza do Nieporętu i z Arciechowa do Cupla lub Serocka nad Narwią. Przeprawiać się będzie można w weekendy i święta od 17 czerwca do 3 września 2023 r.

Trzy trasy rowerowej pętli wokół Jeziora Zegrzyńskiego zostały wytyczone i opisane przez Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego w 2019 r. Statki wykorzystywane do sezonowej przeprawy rowerowej u ujścia Bugu do Narwi, z Serocka do Arciechowa oraz z Kuligowa nad Bugiem (gmina Radzymin) do Popowa (gmina Somianka), są w stanie przewieźć 12 osób i 8 rowerów. Obsługujący przeprawę ALBATROS pełni rolę Mobilnego Punktu Informacji Turystycznej, gdzie turyści otrzymają bezpłatne mapy i przewodniki, a przewoźnicy doradzą, co warto w okolicy zwiedzić, gdzie wynająć kajak lub żaglówkę oraz gdzie można tanio i smacznie zjeść.

Nowy projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w wyniku rozstrzygniętego w tym roku konkursu „Turystyka i Krajoznawstwo”, a w jego efekcie wyznaczona zostanie nowa, czwarta trasa wokół Jeziora Zegrzyńskiego (Nieporęt – Zegrze – Serock – Cupel – Arciechów – Rynia – Nieporęt). W pobliżu przystanków wodnych przy molo w Nieporęcie i przystani w Zegrzu ustawione zostaną dwustronne tablice z aktualnym rozkładem rejsów oraz mapą lokalnych, rowerowych i pieszych tras przyrodniczych.

Przeprawy pozwolą na ominięcie niebezpiecznej dla rowerzystów drogi wojewódzkiej nr 631 i drogi krajowej nr 61 (most na Narwi). Więcej informacji o przyrodniczych i turystycznych atrakcjach Krainy Dolnego Bugu, Narwi i Jeziora Zegrzyńskiego można znaleźć na www.jeziorozegrzynskie.info.

Fot: Magdalena Szumera

Na zdjęciach: Nowa przystań w Zegrzu i molo przy Dzikiej Plaży w Nieporęcie z katamaranem ALBATROS

Rozkład rejsów

Pliki do pobrania:

Rowerowa Pętla wokół Jeziora Zegrzyńskiego awers mapy 2023

pdf Rowerowa pętla 2019 – rewers mapy [594.38 KB, pdf] pdf

Ulotka awers [3.79 MB, pdf] pdf

Ulotka revers [3.04 MB, pdf]