fbpx

Poznaj Turystyczny Szlak Patriotyczny Polski Walczącej i zdobądź odznakę

Wakacje co prawda już minęły, ale sezon na spacery i zwiedzanie trwa cały rok. Zachęcamy do wędrówek Turystycznym Szlakiem Patriotycznym, którego ścieżki prowadzą przez tereny gmin Serock, Wieliszew, Nieporęt, Jabłonna oraz Legionowo.

Zapraszamy na piękną, pouczającą przygodę z historią, zabytkami i przyrodą powiatu legionowskiego.

Szlak powstał w 2014 dzięki staraniom Starostwa Powiatowego w Legionowie. Na ponad 140 km rozlokowanych jest 78 miejsc pamięci narodowej. W poznawaniu historii regionu pomaga 50 tablic opisujących najważniejsze miejsca i wydarzenia związane z walką o niepodległość. Dobrą orientację w terenie zapewnia 80 tablic kierunkowych uzupełniających standardowe znakowanie PTTK. Szlak podzielony jest na trasy: czarną, czerwoną i zieloną, natomiast każda z nich składa się z kilkunastokilometrowych odcinków. Wszystkie oznaczenia uwzględniają oba kierunki marszruty – od startu do mety i w drodze odwrotnej.

Szlak wyposażony jest w nowoczesne narzędzia, min. stronę internetową www.szlak.powiat-legionowski.pl przystosowaną dla potrzeb osób niedowidzących (lektor), z elementami spaceru wirtualnego 360° i mapami – kartograficzną i satelitarną oraz tablice informacyjne oznaczone QR Code’ami. Do dyspozycji turystów jest także przewodnik, w którym dokładnie opisane są trasy oraz miejsca pamięci narodowej, zabytki i świadectwa walki Polaków o wolność. Wydawnictwo to uzupełnia mapa w skali 1:40 000 z naniesionymi dodatkowo szlakami rowerowymi i kajakowymi oraz zabytkami.

Ciekawym uzupełnieniem powiatowej części szlaku są trzy trasy na terenie miasta Legionowo. Obejmują one łączną długość 25 km z 28 miejscami pamięci. Szlaki zaprojektowane zostały z myślą o turystach pieszych oraz rowerzystach, jednakże dzięki korzystnemu układowi komunikacji publicznej, zwiedzać je mogą wszyscy.

Dodatkową atrakcją jaką przygotowano dla wędrowców jest możliwość zdobycia specjalnych odznak.

Brązowe, srebrne i złote odznaki czekają na wędrowców, którzy odbędą wycieczki wyznakowanymi trasami i zwiedzą miejsca pamięci historycznej. Bezpłatne książeczki przeznaczone do rejestracji i późniejszej weryfikacji pokonanej trasy można odebrać w starostwie powiatowym, w Wydziale Kultury i Promocji (V piętro, pok. 505)  oraz w Punkcie Informacji Turystycznej w Legionowie (budynek dworca) lub w Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie przy ul. Sowińskiego 15. Jeśli turysta korzysta ze zorganizowanej wycieczki, wpis do książeczki może poczynić np. przewodnik. Można również potwierdzać odwiedzenie miejsca pamięci poprzez pieczątkę instytucji będącej w pobliżu. Najłatwiejszą formą weryfikacji jest jednak prowadzenie dokumentacji fotograficznej.

Regulamin i wykaz miejsc.