
„Szkoła Turystyki Zrównoważonej” to zadanie realizowane przez Lokalną Organizację Turystyczną „Przystań w sercu Mazowsza” z udziałem dotacji celowej Ministra Sportu i Turystyki z „Programu Wsparcia Turystyki. Edycja 2025” na realizację zadań z zakresu turystyki w ramach Priorytetu 1 – Zrównoważony rozwój turystyki.
Wartość zadania: 117 001,90 zł, dotacja MSiT: 105 000,00 zł.
Opis zadania
Rozwój turystyki w Regionie Jeziora Zegrzyńskiego stanowi kluczowy element strategii zrównoważonego rozwoju tego obszaru, wpływający pozytywnie na gospodarkę lokalną, ochronę środowiska oraz integrację społeczności. Zostało to potwierdzone w opracowanym dla Regionu Jeziora Zegrzyńskiego raporcie diagnostycznym, który wśród kluczowych potrzeb wskazał m.in. na rozwój infrastruktury i usług turystycznych, rozwój lokalnej przedsiębiorczości oraz inwestycje w środowisko.
Projekt „Szkoła Turystyki Zrównoważonej” odpowiada na potrzeby przedsiębiorców działających w sektorze turystycznym, mieszkańców zainteresowanych tematyką turystyki zrównoważonej i możliwością podjęcia działalności w tej branży, jak i lokalnych samorządów zainteresowanych rozwijaniem potencjału turystycznego regionu. W dobie rosnącej konkurencji i wzrastającej świadomości ekologicznej niezbędne jest dostarczenie im narzędzi oraz wiedzy, która pozwoli na prowadzenie działalności w sposób zrównoważony i efektywny.
Głównym celem projektu jest wsparcie wskazanych wyżej przedsiębiorców, mieszkańców i samorządów regionu w zakresie budowania konkurencyjnej, odpowiedzialnej ekologicznie i innowacyjnej oferty turystycznej. Uczestnicy zdobędą praktyczne umiejętności dotyczące ekoturystyki, tworzenia
kompleksowych pakietów turystycznych oraz skutecznego marketingu, co przełoży się na podniesienie jakości świadczonych usług i wzrost atrakcyjności regionu jako destynacji turystycznej.
Planowane działania obejmują:
- Organizację czterech modułów szkoleniowych:
o Ekoturystyka – prowadzenie działalności turystycznej zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, dobre praktyki, ekologiczne standardy w branży.
o Tworzenie pakietów turystycznych i współpraca – budowanie kompleksowych ofert turystycznych, sieciowanie przedsiębiorców i zarządzanie sprzedażą.
o Nowoczesny marketing turystyczny – promocja turystyki w mediach społecznościowych, storytelling, SEO i reklama online.
o Sztuczna inteligencja w zrównoważonym marketingu turystycznym – zastosowanie AI w promocji turystycznej, automatyzacja treści, analiza opinii turystów. - Przygotowanie przez ekspertów prowadzących szkolenia materiałów szkoleniowych w formie poradników, które po szkoleniach zostaną udostępnione na witrynie internetowej stowarzyszenia w formie plików do bezpłatnego pobrania. Do przeprowadzenia szkoleń zatrudnieni zostaną eksperci – trenerzy specjalizujących się w danej dziedzinie. Rekrutacja uczestników przeprowadzona zostanie pośród przedsiębiorców, mieszkańców
regionu zainteresowanych rozwojem turystyki zrównoważonej i przedstawicieli lokalnych samorządów.
Liczba szkoleń, termin i miejsce realizacji zadania: Każdy z czterech modułów szkoleniowych zostanie zorganizowany jako jedno jednodniowe spotkanie dla 30-40 uczestników – liczba uczestników będzie zależeć od zainteresowania i wynikających z niego efektów rekrutacji.
Możliwość udziału w więcej niż jednym module: Każdy uczestnik może zapisać się na więcej niż jedno szkolenie. Aby umożliwić jak najszerszy dostęp do wiedzy i zwiększyć dostępność do szkoleń przy rekrutacji gwarantowany będzie udział w jednym module szkoleniowym, który uczestnik wskaże jako szkolenie pierwszego wyboru. Udział w większej liczbie modułów szkoleniowych będzie możliwy w miarę dostępności miejsc.
Termin realizacji: Szkolenia zostaną przeprowadzone w okresie wrzesień – listopad 2025.
Miejsce realizacji: Spotkania szkoleniowe odbędą się w wybranej w drodze zapytania ofertowego lokalizacji w regionie, dostosowanej do wymogów szkoleniowych i oferującej odpowiednie warunki lokalowe i sprzętowe do ich przeprowadzenia z zachowaniem najwyższych standardów. Podczas wyboru lokalizacji szkoleniowej będzie również brany aspekt jej dostępności dla osób ze specjalnymi potrzebami, w szczególności brak barier architektonicznych uniemożliwiających dostęp osobom z trudnościami w poruszaniu się.
Efekty przewidywane w trakcie realizacji zadania:
- Przeprowadzenie 4 szkoleń dla maksymalnie 160 osób w zakresie ekoturystyki, tworzenia pakietów turystycznych, nowoczesnego marketingu i AI w promocji turystyki.
- Przygotowanie i udostępnienie poradników szkoleniowych, które będą dostępne do bezpłatnego pobrania na stronie internetowej stowarzyszenia nie tylko dla uczestników szkoleń, ale dla wszystkich osób zainteresowanych tematyką na nich poruszoną. Materiały do pobrania będą spełniać standardy dostępności cyfrowej dla osób ze specjalnymi potrzebami.
- Podniesienie świadomości uczestników w zakresie zrównoważonego rozwoju turystyki.
- Wzrost potencjału współpracy przedsiębiorców i lokalnych samorządów w regionie w celu budowania atrakcyjnych ofert turystycznych.
- Rozwój kompetencji w obszarze marketingu turystycznego i AI, co pozwoli uczestnikom lepiej promować swoje usługi.