fbpx

O tradycjach mazowieckiej wsi w Jabłonnie

Już za dwa tygodnie w podwarszawskiej Jabłonnie odbędzie się konferencja „Dziedzictwo kulturowe a turystyka i edukacja regionalna”. Wydarzenie, organizowane 26 października przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną w zabytkowych wnętrzach Domu Zjazdów i Konferencji PAN, jest dla uczestników bezpłatne.

Tematem konferencji będzie znaczenie dziedzictwa kulturowego, tradycji mazowieckiej wsi, twórczości ludowej oraz lokalnych produktów dla rozwoju edukacji regionalnej również w odniesieniu do młodego pokolenia oraz rozwoju turystyki opartej na lokalnym kulturowym potencjale niematerialnym Mazowsza.
„Dziedzictwo kulturowe a turystyka i edukacja regionalna” to konferencja podsumowująca projekt, która posiada kilka równorzędnych celów:

  1. prezentacja bohaterów operacji – twórców ludowych i pasjonatów, wybranych do przedstawienia w ramach wideo-wywiadów oraz w publikacji „Tradycje mazowieckiej wsi. Część 2”
  2. upowszechnianie wiedzy i doświadczeń dotyczących ginących zawodów, lokalnego rękodzieła i produktów lokalnych, a tym samym znaczenia dziedzictwa kulturowego, w tym w szczególności dziedzictwa niematerialnego mazowieckiej wsi dla rozwoju zrównoważonej turystyki na obszarach wiejskich oraz dla rozwoju edukacji regionalnej w szkołach podstawowych i średnich.

Konferencja odbędzie się w dniu 26 października br. w Pałacu w Jabłonnie, Polska Akademia Nauk Dom Zjazdów i Konferencji w Jabłonnie, ul. Modlińska 105, 05-110 Jabłonna. Chęć uczestnictwa należy zgłosić do dnia 20 października 2023 za pomocą formularza: https://forms.gle/Jvm4ecykWASA1MLN7.

Konferencja podsumuje realizację kolejnego już projektu związanego z rozwojem i promocją turystyki wiejskiej na Mazowszu pt. „Tradycja mazowieckiej wsi dla turystyki i edukacji. Cz.2″. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Celem projektu jest promocja i upowszechnienie tradycji mazowieckiej wsi w kontekście jej potencjału dla kreowania oferty turystycznej oraz w kontekście wspierania edukacji regionalnej na Mazowszu.
Realizacja projektu zakładała:

  1. Opracowanie i publikację przewodnika „Poznaj tradycje mazowieckiej wsi. Cz. 2”.
  2. Realizację cyklu wideo-wywiadów z ciekawymi osobami – mieszkańcami obszarów wiejskich Mazowsza, zaangażowanymi w różne inicjatywy i przedsięwzięcia na rzecz zachowania tradycji lokalnych (m.in. twórcy ludowi, przedstawiciele ginących zawodów, rękodzielnicy, gospodynie z KGW, członkowie zespołów ludowych, właściciele kolekcji i zbiorów, zarządzający instytucjami, etc.).
  3. Realizację filmów prezentujących poszczególne miejsca, atrakcje, w których kultywowane są tradycje (w postaci rzemiosła, muzyki, tańca, kulinariów etc.) przez pryzmat ludzi, zaangażowanych w pielęgnowanie tych tradycji.
  4. Opracowanie cyklu artykułów o ciekawych osobach – mieszkańcach obszarów wiejskich Mazowsza, zaangażowanych w różne inicjatywy i przedsięwzięcia na rzecz zachowania tradycji lokalnych (jak m.in. twórcy ludowi, przedstawiciele ginących zawodów, rękodzielnicy, gospodynie z KGW, członkowie zespołów ludowych, właściciele kolekcji i zbiorów, zarządzający instytucjami, etc.).
  5. Publikację opracowanych materiałów – wideo-wywiadów, filmów, artykułów oraz przewodnika – na stronach administrowanych przez MROT: modanamazowsze.pl, mrot.pl oraz w zintegrowanych mediach społecznościowych w kanałach Facebook, Instagram, YouTube.

Nowością tej edycji jest zaplanowana realizacja międzypokoleniowych warsztatów (4 warsztaty) twórcami ludowymi/pasjonatami kultywującymi tradycje mazowieckiej wsi adresowanych do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, a młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Warsztaty zostaną zrealizowane w oparciu o opracowane scenariusze i będą stanowić swego rodzaju pilotaż tj. wdrożenie w praktyce zajęć opartych na
tradycjach mazowieckiej wsi przy współpracy z wyselekcjonowanymi twórcami ludowymi. Wszystkie rezultaty projektu zostaną zaprezentowane podczas konferencji. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Z pierwszą częścią przewodnika „Tradycje mazowieckiej wsi” można zapoznać się na witrynie internetowej MROT.