fbpx

Świtezianka nad Jeziorem Zegrzyńskim

W pierwszy weekend września odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania. W imieniu Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie zapraszamy nad Jezioro Zegrzyńskie na jego lokalną odsłonę.

Przygoda z „Balladami i romansami” autorstwa Adama Mickiewicza, tegoroczną lekturą, rozpocznie się 4 września o godz. 15.00 przy molo w Serocku.

W klimat utworów wieszcza wprowadzi nas Witold Vargas, znawca mitologii słowiańskiej, który opowie o siłach nadprzyrodzonych, baśniowych postaciach i ludowych legendach obecnych w utworach Mickiewicza.

O godzinie 16.00 z górnego pokładu zacumowanego przy molo statku Ifi Ude Trio przedstawi historię nieszczęśliwej miłości w utworze „Świtezianka”, następnie statek odpłynie w stronę Wieliszewa…

O godzinie 16.00 na plaży 600-lecia w Wieliszewie rozpocznie się gra terenowa, której scenariusz osnuty został na mrocznych balladach i wywołujących rumieniec romansach Mickiewicza Gra przeznaczona jest dla par, którym nieobca jest romantyczność, a z racji treści mickiewiczowskich utworów osoby te muszą być pełnoletnie. (Pary, które chcą podjąć wyzwanie, prosimy o przesłanie zgłoszenia z danymi osobowymi i numerem do kontaktu na adres animacja@pik.legionowski.pl do 02.09.2022 r. do godz. 16.00.)

O godzinie 18.00 w pobliże wieliszewskiej plaży zawita statek z Ifi Ude Trio na pokładzie i znów popłyną słowa ballady „Świtezianka”…

Statek z muzykami o godzinie 19.00 dotrze do Nieporętu, do Dzikiej Plaży, by tam dać ostatni minikoncert, po którym nastąpi rozmowa z twórcami filmu krótkometrażowego „Świtezianka” (2018) i seans.

We wszystkich lokalizacjach przewidziane jest wspólne czytanie fragmentów „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.