fbpx

Koleją do Zegrza za 2 lata

Spółka Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisała umowę z wykonawcą na rewitalizację linii kolejowej do Zegrza Południowego. Inwestycja, warta ponad 34 miliony złotych netto, będzie realizowana w trybie „zaprojektuj i zbuduj” i jest współfinansowany z RPO Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Jej zakończenie zaplanowano na 2022 rok.

pociąg szybkiej kolei miejskiej na przystanku końcowym trasy linii S9
Przywrócenie połączenia do Zegrza Płd. poprawi sieć komunikacyjną i podniesie atrakcyjność regionu, zarówna dla turystów, jak i obecnych, i przyszłych mieszkańców
fot. Powiat Legionowski

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę wartą 34,1 mln zł netto na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze”. Inwestycja jest znacząca zwłaszcza dla północnej części Mazowsza.

Po zakończeniu prac będzie możliwe wznowienie ruchu pociągów. Zapewni to lepsze dojazdy do Warszawy oraz ze stolicy nad Jezioro Zegrzyńskie. Na trasie zbudowany zostanie dodatkowy przystanek o nazwie Wieliszew Centrum w rejonie skrzyżowania linii z ul. Modlińską (droga wojewódzka 631).

Stacja w miejscowości Zegrze Południowe będzie przebudowana. Podróżni wygodniej wsiądą do pociągów z dwóch komfortowych peronów. Będą wyposażone w ławki, wiaty i funkcjonalne oświetlenie. Dobrą orientację zapewnią tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Będą udogodnienia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Linie naprowadzające ułatwią dojście osobom niewidomym i słabowidzącym.

Prace na odcinku Wieliszew – Zegrze obejmą wymianę torów, budowę sieci trakcyjnej i rozjazdów. Zamontowany będzie nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym. Przebudowany będzie przejazd kolejowo-drogowy na ul. Modlińskiej. Po zrealizowaniu inwestycji pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 80 km/h.

Źródło: kurier-kolejowy.pl